KAN GRUBU NASIL BELİRLENİR ?

Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır. Ortalama 80 kiloluk bir bireyde 6 litre kan bulunmaktadır. Kan, 4 gruba ayrılır; A,B,0 ve B olmak üzere 4’e ayrılır. Peki, bu dört tane kan grubu neye göre ve nasıl belirlenir ? birlikte bakalım.

Kan grubunu alyuvar zarında bulunan antijenler belirler. Alyuvar zarında A antijeni taşıyan birey A kan grubunda, B antijeni taşıyan birey B kan grubundadır. Alyuvar zarında A ve B antijenlerini birlikte taşıyan birey AB kan grubunda iken, antijen taşımayan birey 0 kan grubundadır. Akyuvarlar tarafından üretilen ve plazmada bulunan antikorlar ise uygun olmayan kan alış verişlerinde çökelmeye neden olur.

Birbirleriyle uyumlu olan kan gruplarının bilinmesi kan nakilleri açısından önemlidir. Çünkü insanlar yabancı kan faktörlerine karşı antikor adı verilen özel protein üretirler. Eğer vericinin kanında alıcı için yabancı bir protein var ise alıcı tarafından üretilen antikorlar yabancı proteinine tutunur ve kan hücreleri birbirine yapışarak kümelenir. Bu olaya çökelme(aglitünasyon) denir. Kan grubunu belirlemek amacıyla bireyden alınan kan örneklerinin üzerine A ve B antikorlarını içeren serumlar ayrı ayrı damlatılır. Çökelmenin olması, ilgili antijenin varlığını kanıtlar. Böylece kan grubu belirlenir.

Kan grubunu belirlemek için Anti-A ve Anti-B serumları damlatılır. Eğer damlatılan serumlardan her ikisinde çökelme varsa AB, kisinde de çökelme yok ise 0, birisinde var birisinde yok ise A, birisinde çökelme yok diğerinde var ise B kan grupları belirlenmiş olur.

İLGİLİ YAZILAR

0 Thoughts to “KAN GRUBU NASIL BELİRLENİR ?”

  1. Your comment is awaiting moderation.

    гидра онион сайт ссылка закладки товаров в гипермаркете даркнета – hydramarket. Ру. Зеркала ГИДРЫ hydra2exghh3rnmc / hydra4jpwhfx4mst / hydra3rudf3j4hww / hydra6c2bnrd6phf / hydra5etioavaz7p / hydramarketsnjmd / hydraruzxpnew4af /

Leave a Comment